Lisansüstü Başvurular

Bu bilgiler Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü sayfalarından alınmıştır. Lütfen teyit etmek için MFBE sayfalarını ziyaret ediniz.

YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI

1. Mezuniyet Koşulu

Başvuracak adayların, lisans derecesine sahip olmaları veya başvurdukları dönemde mezuniyet aşamasında olmaları gerekmektedir.

2. ALES Koşulu

Başvuracak adayların, beş yıldan eski olmayan ALES sayısal puanlarının en az 65 veya beş yıldan eski olmayan GRE sayısal puanlarının en az 149 olması gerekmektedir.


3. Yabancı Dil Koşulu

Yüksek Lisans programlarına başvuruda yabancı dil şartı aranmamakta olup, ancak yabancı dilden muaf olabilmek için muafiyet şartlarını yerine getirmeniz gerekecektir.

Muafiyet şartları için tıklayınız.

LİSANS DERECESİ İLE DOKTORA PROGRAMLARINA BAŞVURU KOŞULLARI

1. Mezuniyet Koşulu

Başvuracak adayların, lisans derecesine sahip olmaları veya genel not ortalamalarının en az 3.00 (100’lük sistemde 80) olması gerekmektedir.

Lisans derecesi ile Doktora programına kabul edilen adayların kayıtlarda mezuniyet ortalamalarının en az 3.00 (100’lük sistemde 80) olması gerekmektedir. Ortalamayı sağlamayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

2. ALES Koşulu

Başvuracak adayların, beş yıldan eski olmayan ALES sayısal puanlarının en az 80 veya beş yıldan eski olmayan GRE sayısal puanlarının en az 156 olması gerekmektedir.

3. Yabancı Dil Puan Koşulu

Beş yıldan eski olmayan ulusal (YDS, e-YDS, YÖKDİL’den en az 55) veya 2 yıldan eski olmayan uluslararası (TOEFL’dan en az 66 (IBT)) İngilizce sınavından belirli bir puan almış olmak.

Yabancı dilden muaf olabilmek için muafiyet şartlarını yerine getirmeniz gerekecektir.

Yüksek Lisans Derecesi İle Doktora Programlarına Başvuru Koşulları

1. Mezuniyet Koşulu

Başvuracak adayların, yüksek lisans derecesine sahip olmaları veya başvurdukları dönemde mezuniyet aşamasında olmaları gerekmektedir.

2. ALES Koşulu

Başvuracak adayların, beş yıldan eski olmayan ALES sayısal puanlarının en az 70 veya beş yıldan eski olmayan GRE sayısal puanlarının en az 153 olması gerekmektedir.

3. Yabancı Dil Puan Koşulu

Beş yıldan eski olmayan ulusal (YDS, e-YDS, YÖKDİL’den en az 55) veya 2 yıldan eski olmayan uluslararası (TOEFL’dan en az 66 (IBT) İngilizce sınavından belirli bir puan almış olmak.

Yabancı dilden muaf olabilmek için muafiyet şartlarını yerine getirmeniz gerekecektir.